The Franklin Institute's Resources for Science Learning x
Home (Main Navigation - Resources for Science Learning @ The Franklin Institute)For Learners (Main Navigation - Resources for Science Learning @ The Franklin Institute)For Educators (Main Navigation - Resources for Science Learning @ The Franklin Institute)Leadership (Main Navigation - Resources for Science Learning @ The Franklin Institute)Partnership (Main Navigation - Resources for Science Learning @ The Franklin Institute)About Us (Main Navigation - Resources for Science Learning @ The Franklin Institute)

Happy Holidays

Name_________________________   Frosty

  1. If you buy every item in the song, The Twelve Days of Christmas, how many items will you buy?

  2. What is the ratio (fraction) of birds to the total number of items?

  3. Santa and Mrs. Claus want to take 4 of the elves to see THE NUTCRACKER. How much will it cost if adult tickets are $34.95 and elf tickets (child) are $24.95?

  4. Santa needed to draw a map of one of the areas he had to go to deliver gifts. Follow these directions and draw the map for him. Use your dictionary to look up words you don't know.
    Ice Boulevard is parallel to Reindeer Road and Holly Highway.
    Snowflake Street is diagonal to all 3 and deadends at Holly Highway.
    Present Pike is perpendicular to Holly, Reindeer, and Ice.
    Mistletoe Mall is bordered by Reindeer Road, Present Pike and Ice Boulevard.
    DRAW THE MAP AND LABEL EVERYTHING. Use the back of your paper.

    Hi, Santa!

  5. Mrs. Claus wants to have a nice meal ready when Santa comes home. She wants to make waffles and she knows that she will have to double the recipe since he will be so hungry. Show how much of each ingredient she will need.
    3/4 stick of butter (melted) __________________________________
    1 1/4 cup of flour _________________________________________
    1/4 cup sugar ___________________________________________
    1/2 tbsp. baking powder ____________________________________
    1/8 tsp. salt ________________________________________
    7/8 cup milk _______________________________________
    1 tsp. vanilla _______________________________________
    1 egg _____________________________________________

  6. Mrs. Claus needs to feed the reindeer. She buys 2 pounds of food per day per reindeer. How much food does she need for December? For the whole year?

  7. She wants to put lights all around her windows. She has 15 windows all of the same size. Each one is 3 feet long by 2 feet wide. How many strands will she buy if each strand covers 10 feet? How much will she pay if each strand costs $6.99? Don't forget that there is tax of 7%.

Star

Happy Holidays Solutions

Back to Puzzling and Perplexing Problems