The Franklin Institute's Resources for Science Learning x
Home (Main Navigation - Resources for Science Learning @ The Franklin Institute)For Learners (Main Navigation - Resources for Science Learning @ The Franklin Institute)For Educators (Main Navigation - Resources for Science Learning @ The Franklin Institute)Leadership (Main Navigation - Resources for Science Learning @ The Franklin Institute)Partnership (Main Navigation - Resources for Science Learning @ The Franklin Institute)About Us (Main Navigation - Resources for Science Learning @ The Franklin Institute)

Autumn Challenges: Solutions

  1. At 4/$1.00, she needs to buy $5 worth in order to get 18. If she pays $.27 each for 18 it will cost her $4.86. That is a better deal.

  2. By the 6th day, Cedric has 600 acorns stored away. Sammy collected 50 the first day, 100 the second day, 150 the third day, and so on. By the 6th day, Sammy has 1000 acorns.

  3. Tuesday showed the greatest difference: 22 degrees.
    Saturday and Sunday both had a difference of 15 degrees.

  4. Jake makes $80 and it takes him 6 hours. Derrick makes $104 but he has to pay a $20 rental fee. He cleared $84 and he did it in less time.

  5. 7

  6. Guess and check. Tom sold 39 cups and Jared sold 46 cups.

  7. Farmer Bo has more. He has 3480 cornstalks. Farmer Joe has 3477.

  8. $4.50+$6.00+$4.25=$14.75

How did you do?


Back to Autumn Challenges